תערוכות ותעודות בצ'ינצ'ילות

האם כל כך חשובות תכונות של צ'ינצ'ילות בשביל תערוכות?

אם אתם מציגים הצ'ינצ'ילות שלכם בתערוכות אז כמובן שהתכונות שלהן חשובות מפני שיעריכו אותן על פי התכונות שלהן. בישראל עדיין לא מתקיימות תערוכות מסוג זה.

ובכן למה הן עד כדי כך חשובות?

בגלל שזה מצביע גם על דברים נוספים אחרים.

אני רואה את התכונות של צ'ינצ'ילות באור קצת שונה, תכונות כמו יציבה, צבע כחלחל, אפילו קו הבטן, הינומה כהה יותר וכו', כל אלה הן תכונות של התאמה נכונה. אצל צ'ינצ'ילות בעלות צבע תקני וצבע בז' לוקח דורות שלמים כדי להוכיח, שאתם לא מרמים כאשר פתאום יש צ'ינצ'ילה בצבע מהגוני. התכונות האלה של התאמה נכונה לא משפיעות על בריאות של צ'ינצ'ילה ולא על עובדה שאו שזאת חיית מחמד טובה וחביבה עליכם או שזוהי צ'ינצ'ילה מתאימה לרבייה. אני מתכנן ומזווג אותן לפי התכונות האלה. אני בוחר בגורים ומרכיב מהם זוגות חדשים בהתאם לתכונות האלה.

במקום השני תכונות של בריאות, כח ותכונות טובות לרביה. שיפור של הינומה, יציבה, פחיסות פנים, גודל הצ'ינצ'ילה, בהירות ואיכות הצבע, איכות הפרווה וכו' לוקח הרבה זמן ואתם צריכים להיות זהירים בתכנון של התכונות האלה. תכונות בתערוכות אשר באמת משחקות תפקיד חשוב אלה הן איכויות של פרווה כגון צפיפות, שיערות בולטות, וכד', בצד גודל ותנוחה. חשוב אפילו עד כמה צבע לבן הוא באמת לבן. אפשר שקיימות תכונות נוספות, אך אני מסתפק בהמצאות תכונות הנ"ל.

גודל חשוב, אך יש להבין שצ'ינצ'ילה מגזע "קוסטינה" תהיה קטנה יותר מאשר "לה פלטה". יש הבדלים ענקיים בין נקבות אשר שוקלות 400 גר' לבין אלה השוקלות 550 גר'. נקבות של- צ'ינצ'ילות מגזע "קוסטינה" שוקלות בערך 600 גר' וזה בסדר אצל הגזע הזה. ואילו נקבה מגזע "לה פלטה" תשקול פחות מ-600 גר' זה יהווה בעיה. המשקל הטבעי שלהן יכולה להגיע לכ-900 גר' אם לא הייתה מטרה לפטם אותן על מנת להשיג את המשקל הדרוש.

תנוחה- זאת הצורה שלהן, איך שהן מציגות את עצמן. האם הכל אצלן פרופורציונלי? האם הראש קטן יחסית לגוף? האם הגפיים ארוכות מדי או קצרות מדי והאם רגליים קדמיות נמצאות במרחק מספיק זו מזו? איך נראה הפרצוף? מהו אורך האף, עד כמה העיניים גדולות, והאם העיניים ממוקמות קרוב מדי אחת לשנייה? האם יש את ה"ווי" המפורסם בין ראש לגוף? "ווי" זוהי גומחה בצוואר, היא עושה רושם של גב קעור. אם אצל צ'ינצ'ילה לא הכל פרופורציונלי, זה קורה בגלל שהייתה הזדווגות בין קרובי משפחה או בחירה לא נכונה של אחת מהתכונות.

לגזע "קוסטינה" יהיה אף ארוך יותר, אך אם הוא נראה כמו חותם של פיל אז משהו לא יצא כשורה. לגזע "לה פלטה" יש פרצוף עגלגל, ואם האף שלהן יהיה ארוך- אז משהו לא עבר חלק. לצ'ינצ'ילות שלי מגזע "קוסטינה" יש אפים ארוכים, ואם להשוות את האפים שלהן לאפים של צ'ינצ'ילות בר אז נראה שאפים של צ'ינצ'ילות בר יהיו באותו אורך, לא ארוכים יותר. כאשר אצל צ'ינצ'ילות לא הכל פרופורציונלי וזה נראה מכוער יותר מאשר תכונות טבעיות- סימן שמשהו לא בסדר.

מראה הפרווה מדבר בזכות עצמו על הרבה דברים. בישראל צפיפות הפרווה לא כל כך טובה כמו באירופה ובארצות הברית. הפרווה אצלנו היא כזאת בגלל שלא שיבחו והקפידו כאן בעבר על המראה שלה, למרות שבמדינות אחרות אתם תוכלו עדיין לראות את הפרווה צפופה יותר. כאשר פרווה דקה יותר זה אומר שמזון שהצ'ינצ'ילות מקבלות הוא לא כל כך מזין ושדורות של צ'ינצ'ילות הזדווגו עם סוגי צ'ינצ'ילות חלשות יותר. במקום זיווג של צ'ינצ'ילות טובות יותר אנשים מזווגים כל מיני סוגים וזנים של צ'ינצ'ילות. זה גורם להם אבד את ההינומה הכהה יותר, היא יוצאת בגוון אפור-בהיר. גם הצבע הלבן הוא כבר לא כל כך לבן. הוא כהה ומלוכלך יותר.

השערות הבולטות- אלה אותן שיערות, שעומדות ומעניקות לצ'ינצ'ילה מראה פלומתי. זה בא ביחד עם צפיפות הפרווה. פרווה טובה אצל צ'ינצ'ילה- זה סימן להורים מעולים וזיווג כראוי. רואים את זה יותר טוב אצל מוטציות. לצ'ינצ'ילה בעלת צבעים שחור או לבן לא לוקח הרבה זמן כדי לרכוש צפיפות טובה של פרווה ושיערות חלשות בולטות. זה אומר שבמשך מספר דורות המזון שהן קיבלו לא היה מתאים. צ'ינצ'ילות מסוג "תקני" הן לא גזע טהור. רואים את זה לדוגמא על צ'ינצ'ילות בעלות צבע לבן כאשר במשך דורות יכולים להימלט גורים בעלי צבע אחר ועם פרווה גרועה. זה מצביע על כך שצ'ינצ'ילות האלה חלשות. צבע לבן גם מצביע על כך שהורה מזן "סטנדרט" היה טהור. "אר פי איי" זהו אמצעי טוב ביותר להוכיח את זה. אתם רואים את התוצאה מיד, באותו יום שהגורים נולדו. הדברים מחמירים כאשר הם מתבגרים. במקום שהפרווה שלהם תתרומם ותקנה להם מראה של פרווה פלומתית היא חלקה וצמודה לעור. צ'ינצ'ילות כאלה נראות כמו כלבי פודל רטובים. זה אומר שזיווגו בין ההורים שלהן במטרת לקבל "אר פי איי", ולא לשום דבר אחר. לרוב זה מתחיל עוד מסבים שלהן. זה מה שקורה כאשר המגדל מקצר את הדרכים כדי לקבל תוצאות מהירות.

אפשר להרוס את כל התכונות הטובות של צ'ינצ'ילה ע"י זיווג לא נכון. התוצאות ייראו על הגורים. אתם לא תוכלו אפילו לדעת מה קלקלתם ע"י זיווג אחד לא נכון. ולתקן את זה ייקח דורות שלמים. המראה החיצוני שלהם מצביע על כך שהיה זיווג מסוכן, או שהמגדל עשה זיווג עם צ'ינצ'ילות חלשות.

אני שם לב להרבה מאוד דברים. אני רואה תמונות של גורים עם פרווה גרועה וכדו' ולחילופין גורים משובחים שמפורסמים בשוק המקומי עם זיווגים נכונים וטובים.

לא צריך תכונות מיוחדות לחיית מחמד שלכם כדי שהיא תהיה טובה. היא רק צריכה תכונות כמו מבנה גוף טוב, גודל נכון ופרווה בריאה. אם אין לה את כל אלה- אינני ממליץ לזווג את הצ'ינצ'ילה על מנת לא להמשיך את הגנטיקה הגרועה הלאה.

אין ספק שבישראל הרמה והאיכות בשנים האחרונות השתפרה פלאים, אך יש לנו עוד לא מעט עבודה ורכישת ידע על גנטיקה, מזונות, טיפול הולם, תנאי גידול, על מנת להמשיך ולשבח נכון את החיה המדהימה הזו – הצ'ינצ'ילה.

סיכום/תקציר התכונות.

נקיות:

חוסר כתמים בצבע אדום או צהוב על הפרווה. הצבע חייב להראות נקי, לדוגמא לבן צריך להיות לבן ולא צהוב. כך צריך להראות הצבע- נקי.

צפיפות הפרווה:

ניתן להבחין ולראות כמה הפרווה צפופה, אך עדיף למשש אותה. צפיפות פרווה מוגדרת ע"י כמות שיער לזקיק אחד. בתערוכות בינל"א נבדק תחת מיקרוסקופ.

כחלחלות (ציאנוזה):

תכונה הכי קשה לפתח אותה והכי קשה לראיה. אין כאן שום דבר משותף עם צבע, כי תכונה הזאת יכולה להיות גם לצ'ינצ'ילה בצבע לבן וגם לצ'ינצ'ילה בצבע מהגוני. זה כמו גוון כחול על הצבע, כמו הילה.

ההינומה:

כאן התכונה נמדדת בכמה ההינומה כהה ואיזה שטח היא מכסה. לצ'ינצ'ילות מסוג סטנדרט היא תהיה כהה גם על הראש וגם על הגב. כהות- זהו גוון, צבע בהיר, בינוני, כהה, כהה מאוד. כיסוי ע"י הינומה- זה עד כמה רחוק היא מתפשטת למטה בגוף.

בטן:

עד כמה נקי הוא צבע לבן, עד כמה הקו ישר ואיזה אות "וי" ההפוכה היא עושה באזור המותן.

צורה:

צורת גוף. תנוחה- איך צ'ינצ'ילה "מציגה את עצמה". היא רחבת כתפיים או שהיא ארוכה ורזה? האם מבנה גוף שלה פרופורציונלי? לא צריכה להיות שום אות "וי" על הצוואר שלה. אם אנחנו נמתח קו מהעין דרך האף לעין השנייה, אנחנו נצייר למעשה משולש, והרגליים צריכות להיות בעלות אותו אורך.

גודל:

אורך הגוף מקצה האף ועד בסיס הזנב. המגדלים מנסים לגדל אותן גדולות ככל שניתן. כאשר הצ'ינצ'ילה מקבלת מזון עתיר בקלוריות זה יכול להראות לא טבעי. משקל רגיל של זכרים נע בין 400-600 גר'. משקל רגיל של נקבות נע בין 600-800 גר'. כמובן שיש גם צ'ינצ'ילות גדולות יותר אך הן מתרבות במידה קטנה יותר.

מרקם:

זהו עד כמה פרווה חלקה. האם היא חלקה כמו משי או שהיא כמו קשיחה וזיפית.

פס:

כאשר אתם נושפים על הפרווה לדוגמא על פרוות צ'ינצ'ילה מסוג סטנדרט, אזי תחת פרווה אתם תראו צבע אפור שהוא קרוב יותר לעור. אח"כ יהיה פס לבן. זהו הפס. הוא יכול להיות רחב, צר, רדוד או עמוק. פס טוב הוא בצבע לבן נקי ועושה קו ישר.

תבנית של דפוס:

מהו הציור של הפרווה. האם פרווה היא ססגונית, מלאת כתמים כמו גרניט, או שהיא בעלת צבע חלק, ללא כתמים וגוונים? צבע לא צריך להיות "שבור". על תמונה של צ'ינצ'ילות צעירות אפשר לראות צבע חלק, אשר מצביע על מרקם מעולה.

הערות:

תכונות כמו פס, ציאנוזה, הינומה וכו'- אלה תכונות אשר עושות את כל ההבדל בין המנצח בתחרות ובין צ'ינצ'ילה רגילה. התכונות כמו גודל, תבנית הדפוס, צורה, צפיפות פרווה ומרקם- כל זה מתבטא בבריאות של בעל-חיים.

בכלל הבריאות היא דבר חשוב הרבה יותר מאשר תכונות תחרותיות, ואפשר להקריב אותן למען הבריאות. תכונות טובות מצביעות על גנום טוב יותר, אך פיתוח תכונות כאלה לוקח שנים שלמות של תכנון.