שלשול ועצירות

Picture from : http://www.chinchillas-r-us.com

נדון על שני התסמינים האלה בו זמנית. אני מכנה אותם תסמינים עקב כך שהם מתריעים על כך שמשהו לא מתנהל כשורה. הסיבות הנפוצות ביותר לכך הן דיאטה לא נכונה ושינוי בתפריט. אם אתם רוצים לשנות את הדיאטה של צ'ינצ'ילה כדאי לכם לשנות אותה בהדרגה. כל יום תתנו לה קצת פחות ממזון המוכר וקצת יותר ממזון החדש. כאשר אתם קונים צ'ינצ'ילה אתם חייבים לוודא שהיא אכלה מזון נכון. אם הדיאטה הייתה נכונה אז תקפידו על אותה דיאטה בדיוק. אם האכילו אותה בכל מיני מזונות לא ראויים, אז תשנו את הדיאטה אך לאט- לאט ובהדרגה.

תסמינים הם צואה נוזלית מאוד, שיכולה להגיע לרמה של שלוליות הכוללות ריר. כמה שהצואה נוזלית יותר אז הבעיה היא גדולה יותר. אם יש בה ריר אז אפשר להניח שישנה דלקת מעיים או זיהום בקטריאלי. במקרה כזה קחו את הצ'ינצ'ילה שלכם לווטרינר ללא שום היסוס. אם הצואה רק נוזלית ללא ריר הסיבה יכולה להיות שבדיאטה חסרים סיבים תזונתיים. תנו לצ'ינצ'ילה יותר חציר כגון אספסת ופחות כופתיות. ארוחה כבדה מדי גם יכולה לשמש סיבה למחלה. צ'ינצ'ילה דומה לילד אשר אוכל סוכריה: כל עוד אתם נותנים לו אותה הוא יאכל. תזכרו שאתם לא רוצים להאכיל את חיית מחמד שלכם עד למצב של מוות. אני תמיד נותן לצ'ינצ'ילות שלי יומיים להתאושש משלשול אם הוא לא מסובך מדי. אם הצואה הנוזלית נמשכת או שיש בה ריר מיד תיגשו לווטרינר. ועוד דבר: חשוב להכיר את החיית מחמד שלכם. אם יש לה שלשול בשילוב עם תסמינים אחרים כגון גב מכופף, איבוד משקל בלתי צפוי או חוסר תאבון, אז הבעיה היא כנראה מסובכת יותר מאשר רק דיאטה.

כאשר יש עצירות הצואה יכולה להיות לא גדולה, צמוקה, יבשה וכהה מאוד. אני אף פעם לא נתקלתי בבעיה הזאת אצלי ולכן אני אביא מידע מספר בשם "טיפול בצ'ינצ'ילות" מאת ג'. וו. יוסטון וג'. פ. פרסטויץ', אשר יצא לאור בשנת 1962. הספר נכתב עבור יצרני מוצרים מפרוות צ'ינצ'ילות אך הוא כשלעצמו מהווה תחקיר קפדני ביותר של בעיות בריאות אצל צ'ינצ'ילות. עצירות יכולה להיגרם ע"י זיהומים בכל מיני אברי הגוף של צ'ינצ'ילה, כמות גרגירים גדולה מדי, חוסר מוצרי מזון אחרים, חוסר מים, הלם, עצבנות, טיפול לא נכון או תנאי מחייה והתפוצצות אוכלוסין. הטיפול הטוב ביותר הוא לבדוק שלצ'ינצ'ילה יש תנאי מחיה טובים ויש לה גישה למים טריים. בנוסף בספר שלהם הם כותבים על טיפול ללא ביקור אצל ווטרינר כגון נטילת תרופות משחררות/מקלות או להרוויה בכוח ע"י מיץ פירות. אני לא מסכים עם שיטות אלה והייתי מעדיף לתת להם פלח תפוח או את גזר. הכלל הוא שאם צ'ינצ'ילה לא רוצה לאכול תפוח אז משהו השתבש אצלה. אך אל תמתינו עד שהיא תרצה לאכול: אם קיימים תסמינים אחרים- גשו מיד לווטרינר.