שברים

Main Photo Credit http://www.chinchillaclub.com/forum/index.php?topic=2436.0

כמו גם אצל בני אדם גם אצל צ'ינצ'ילות יכולים להיות שברים בגפיים. למזלנו העצמות של צ'ינצ'ילות מתאחות מהר. בכל מקרה הן צריכות לנוח כדי לתת לשבר להתאחות בבטחה.

תסמינים:

לצ'ינצ'ילה הסובלת משברים יהיו כאבים חזקים, היא לא תוכל לנוע, במיוחד כאשר מדובר באיבר הפגוע, מקום שבו נמצא השבר יהיה נפוח. יכול להישמע קול חריקה ברגע ששני שברי העצם משתפשפים זה בזה. במקרים נדירים יש פצע פתוח, ואם זה קורה אתם תראו את קצה של העצם אשר חודר ויוצא החוצה.

סיבות:

שברים יכולים להיגרם עקב תאונה, כגון כאשר רגלי צ'ינצ'ילה נתקעות בין סורגים של הכלוב, קפיצות גבוהות, אביזרים לא מתאימים בכלוב וסביבה מסוכנת, או בגלל בריחת סידן (אוסטאופורוזיס) כאשר עצמות הופכות לשבריריות יותר.

אבחון:

ווטרינר יכול לזהות בקלות את השבר אצל צ'ינצ'ילה ע"י אבחון בתסמינים. אך לפעמים צריך גם לבצע צילום רנטגן של האיבר הפגוע.

טיפול:

אם אתם חושדים בשבר עדיף להביא את הצ'ינצ'ילה לווטרינר. במרפאה ישימו לה תחבושת תומכת כדי להגביל את התנועה. אם לצ'ינצ'ילה יש פצע פתוח אזי צריך לחטא ולחבוש אותה, ייתנו גם טיפול אנטיביוטי כדי למנוע זיהום. וטרינר גם יכול לקבוע לה טיפול בוויטמינים ותוספות מזון מינרליים להתאוששות מהירה יותר וחיזוק.

אורח חיים:

השברים מתחילים להתאחות בתקופה שבין 7-10 ימים. כדי לעזור לצ'ינצ'ילה להבריא מהר יותר שימו אותה בכלוב קטן יותר כדי שהיא תזוז כמה שפחות. תנו לה מספיק זמן להתאוששות. דיאטה צריכה להיות מועשרת בסידן אשר עוזר באיחוי השבר. תקפידו על טיפול אשר נקבע ע"י ווטרינר כגון טרופות ותוספות מזון.

טיפול מונע:

בכדי למנוע שברים פוטנציאליים אצל צ'ינצ'ילה תקפידו על כך שלכלוב תהיה דלת חזקה ושהחורים ברשת יהיו בגודל מקסימלי של 15*15 מ"מ. דיאטה נכונה גם יכולה לעזור במניעת שברים אשר נגרמים ע"י חוסר סידן בגוף.