צ'ינצ'ילה בטבע

Main Photo Credit https://adlayasanimals.wordpress.com/2014/08/17/chinchilla-genus-chinchilla/
צ'ינצ'ילה בטבע:
צ'ינצ'ילות הן למעשה שני מינים של Crepuscular (בעלי חיים פעילי דמדומיים).
מכרסמים, מעט גדולים וחסונים יותר מסנאי אדמה.
מוצאם מהרי האנדים בדרום אמריקה וחיים במושבות הנקראות "עדר" . הצ'ינצ'ילות חיות בפסגות ההרים של עד 4270 מטר.
בעבר, הצ'ינצ'ילות חיו באזור הכלל חלקים מבוליביה, פרו, ארגנטינה, וצי'לה אך כיום המושבות בטבע נמצאות רק בצ'ילה.
יחד עם קרוביהם ה- Viscachas, הם מהווים את משפחת הצ'ינצ'יליים.
 
 
הצי'נצ'ילות (שפרושם חימר) נקראו על שם אנשי הצ'ינצ'ה מהאנדים שפעם נהגו ללבוש את פרוותם הצפופה והקטיפתית.
בסוף המאה ה-19, צ'ינצ'ילות הפכו לנדירות בשל הציד של פרוותם הנעימה והרכה. מרבית הצ'ינצ'ילות כיום המשמשות לתעשיות הפרווה אינן ניצודות בטבע אלא גדלות בחוות מיוחדות.
שני מיני הצ'ינצ'ילות רשומות כיום כבעלי חיים בסכנת הכחדה חמורה בעקבות העדר האוכלוסייה בטבע.ב-15 שנה האחרונות 90% מאוכלוסיית הצ'ינצ'ילות נכחדו ונותרו פריטים מעטים בטבע.
אני נשאל הרבה "איך צ'ינצ'ילות שורדות בטבע עם כל כך הרבה אסור זה ומותר זה", והתשובה היא שלאחר כל כך הרבה שנים של ריבוי בשבי, הצ'ינצ'ילות שברשותנו שונות מדודיהן בטבע.
 
בסוג צ'ינצ'ילה יש שני מינים:צ‘ינצ‘ילה ארוכת זנב או צ‘ינצ‘ילה מצויה (C. lanigera), וצ‘ינצ‘ילה קצרת זנב (C. chinchilla, לשעבר C. brevicaudata).
הצ'ינצ'ילה היא חיה חברתית שחיה בזוגות או בקבוצות משפחתיות גדולות יותר. סביבת המחיה הטבעית שלהן היא מקומות סלעיים והרריים. כדי לתקשר ביניהן הצ'ינצ'ילות משמיעות מגוון רחב של צלילי ציוצים וחריקות שיניים. בעת מצוקה או דחק היא מפרישה ריח חזק ודוחה (שאני אישית מאוד אוהב).
הצ'ינצ'ילה פעילה וסקרנית מאוד ובעלת יכולות אתלטיות מרשימות, בהן יכולתה לקפוץ לגובה (לכן מומלץ לגדלם בכלוב של מינימום מטר גובה). היא משתמשת בחיכוך גופה בחול על מנת להסיר מזיקים והפרשות מהעור ולכן נחוצה אמבטיית חול באופן תדיר.
תוחלת חייה היא בין 15 ל-20 שנה.