עקרות אצל צ'ינצ'ילות

picture was taken from - https://www.wikihow.pet

קיימים הרבה גורמים לעקרות אצל צ'ינצ'ילות. הגורמים האלה כוללים תזונה לא נכונה, בעיות גנטיות, ואפילו זיהומים שונים. עקרות היא בעיה של שני המינים – גם אצל זכרים וגם אצל נקבות. קשה לטפל בעקרות אם האבחנה הזאת כבר קיימת, לכן טיפול מונע הוא המפתח לפתרון הבעיה.

אם צ'ינצ'ילה עקרה, היא מגלה חוסר עניין לזיווג. אם סיבה לעקרות היא הלעטה יתר על המידה או תת תזונה, צ'ינצ'ילה תהיה בעלת משקל עודף או בעלת תת משקל וחלשה. מחלות זיהומיות של אברי מין יוצרות הפרשות מלאות מוגלה ונודפות ריח רע.

תסמינים:

חוסר עניין לזיווג.

חולשה.

פרווה מכורסמת.

משקל עודף.

חום.

הפרשות מהנרתיק.

סיבות:

עקרות יכולה להיגרם עקב מספר סיבות כגון: תת תזונה, זרע לא תקין, חוסר יציבות הורמונלית, מחלות זיהומיות, חוסר ניסיון, וגנום ממית עקב הזדווגויות לא מתאימות. לדוגמה, הזדווגות בין צ'ינצ'ילות נושאות גנום של צבע לבן או וולווטים , מבטאי גנים רצסיביים ללא נשא וכדו' -כדאי למנוע. גורמים כגון תזונה או מחלות זיהומיות לצד תנאי מחיה גרועים יכולים לגרום לעקרות הן אצל זכרים והן אצל נקבות.

אבחנה:

האבחנה מתבססת על היסטורית המחלה כפי שהיא הוצגה ע"י הבעלים של הצ'ינצ'ילה, לצד סימנים ברורים של המחלה. כאשר קיים חשד לעקרות, ייעשו בדיקות דם, כדי לבדוק מה בדיוק גרם לזה כדי לתכנן טיפול מתאים.

טיפול:

אם העקרות נגרמה עקב תזונה לקויה, הווטרינר יכול להמליץ על תוספי תזונה בצורת ויטמינים ומינרלים. אם העקרות נגרמה עקב הלעטה אז כדאי לשקול שימוש בדיאטה מיוחדת, כדי להוריד משקל גוף של צ'ינצ'ילה חולה. כאשר עקרות נגרמה עקב מחלה זיהומית אז חשוב מאוד לטפל בצ'ינצ'ילה ע"י טיפול אנטיביוטי.

אורך חיים:

בנוגע לדיאטה של צ'ינצ'ילה ותרפיה ביתית ,תקפידו על ביצוע ההמלצות של הווטרינר שלכם. חשוב שלא תדחפו את הצ'ינצ'ילה שלכם לזיווג חדש, אלא תנו לה לאט ובהדרגה להציג את עצמה לבן/בת זוג.

טיפול מונע:

תזונה מתאימה ומתוכננת היטב יכולה למנוע עקרות. אל תאפשרו לצ'ינצ'ילה שלכם להיות עם משקל עודף, תנו לה זמן להתעמלות מחוץ לכלוב. תשגיחו על כללי זיווג מתאים, מה שימנע מצ'ינצ'ילות להיות עקרות עקב גורמים גנטיים.