נגיף ההרפס אצל צ'ינצ'ילות

Main Photo Credit http://ocw.tufts.edu/Content/60/lecturenotes/929704

נגיף ההרפס אצל צ'ינצ'ילה

 צ'ינצ'ילה יכולה להדבק בנגיף הרפס טייפ 1 ע"י מגע עם בני אדם הסובלים מנגיף הרפס אשר מועבר דרך האוויר או דרך מים ומזון, נגיף ההרפס אצל בני אדם, פוגע בעיקר במערכת העצבים אצל צ'ינצ'ילות, למרות שיכול לפגוע גם בעיניים. תסמינים של הנגיף אצל צ'ינצ'ילות, הם פגיעה במערכת העצבים. פגיעות אחרות נבדקות כבר אחרי מותן של הצ'ינצ'ילות הנגועות.

הצ'ינצ'ילות מתנהגות בדיוק כמו בעליהן אשר הדביקו אותן בנגיף הרפס לכן נחוץ לפתור את הבעיה במהירות האפשרית.

תסמינים:

דיסאוריינטציה

התקפים

הפרשות מעיניים

הפרשות מהאף

מוות

סיבות:

נגיף ההרפס טייפ 1 אצל צ'ינצ'ילות, נגרם ע"י נגיף זהה של בני אדם. צ'ינצ'ילות יכולות להדבק ע"י מגע עם בני אדם הסובלים מהנגיף הזה או דרך מים או מזון נגועים.

אבחנה:

תסמינים קליניים אצל צ'ינצ'ילות יגרמו לווטרינר שלכם לחשוד שנגיף ההרפס טייפ 1 אצל צ'ינצ'ילות נגרם ככל הנראה ע"י גורם אנושי. הטענה מבוססת על נתיחה שלאחר המוות, כמו כן היא מבוססת ע"י בדיקה שאחרי בידוד של נגיף ממערכת העצבים המרכזית אצל צ'ינצ'ילות.

טיפול:

טיפול רגיל נגד הנגיף הזה לא רלוונטי לגבי צ'ינצ'ילות. אך טיפול בתסמינים, כלומר בהתקפים, בדלקת הלחמית ובדלקת עיניים יכול להינתן ע"י הווטרינר שלכם בתור הקלה זמנית של מחלה.

אורך חיים:

צ'ינצ'ילות נגועות בנגיף הרפס של בני אדם מבריאות מזה לעיתים רחוקות בלבד. למעשה הווטרינר ימליץ לכם על המתת חסד של הצ'ינצ'ילה הנגועה בגלל שהיא תשמש מקור זמני לשמירה (פונדקאי) על נגיף של בני אדם. צ'ינצ'ילות אשר הבריאו צריכות לחיות בנפרד משאר הצ'ינצ'ילות וצריך לטפל בהן בזהירות. תנו להן מזון טוב ממוצרים טריים בלבד. התייעצו בווטרינר שלכם בקשר לאיזה מזון מתאים להן, איזה מוצרי מזון מתאימים ביותר, ושאר הדברים באורך חיים שלהן.

טיפול מונע:

אם אתם או השכנים שלכם הובחנתם כנגועים בהרפס, אז תפסיקו לגעת בצ'ינצ'ילות שלכם. תוודאו שהמזון והמים אשר אתם מגישים לצ'ינצ'ילות שלכם טריים ולא נגועים. הצעדים האלה יעזרו לכם לצמצם ככל האפשר הדבקת צ'ינצ'ילה בווירוס הרפס של בני אדם.