משמעות קולות הצ'ינצ'ילות

Main Photo Credit https://play.google.com/store/apps/details?id=com.soundbord.chinchilla

https://infofilic.com/pets/chinchillas/chinchill/a-sounds

משמעות קולות הצ'ינצ'ילות

צ'ינצ'ילות עושות קולות שונות. הקול הנפוץ ביותר זהו קול של נביחה, אשר הן עושות זאת כדי להגיד שהן מבוהלות וכדי להזהיר צ'ינצ'ילות אחרות שקיימת סכנה. לפעמים צ'ינצ'ילות ינבחו כאשר מנוע של רכב שעובר ליד הבית עושה רעש חזק או כאשר יש רעש בלתי רגיל.

לפני זמן מה "מייקל טרמטה" הציג את האוסף הטוב ביותר של קולות אשר עושות צ'ינצ'ילות, לצערי האתר הזה כבר לא פועל. החדשות הטובות הן שהעבודה הקשה שהוא עשה הניבה פירות. להלן הכתבה שלו (שעברה מעט עריכה) יחד עם קולות אשר עושות צ'ינצ'ילות ואשר הוא הקליט. אני מקווה שזה יהיה שימושי עבורכם כפי שזה היה עבורי.

כדי להבין את התנהגות של הצ'ינצ'ילות ביתר פירוט, כדאי לפרש את הדיבור שלהם מפני שצ'ינצ'ילות מדברות ביניהן ע"י מגוון קולות.

למעשה קיימים מספר קולות בסיסיים. לצ'ינצ'ילות לכן, עקב מגוון עשיר של מנגינות וחוזק קולות, קיימת שפה מסוימת. אם תקשיבו לקולות שלהן בתשומת לב, אתם תראו שיש דמיון רב בין קולות אשר עושות צ'ינצ'ילות והרגשות שלהן לבין רגשות וקולות של בני אדם.

הערה: חלק מהקולות המתוארות בעמוד הזה הן קולות נדירים ביותר , בין הקולות אשר עושות צ'ינצ'ילות ולהקליט אותן בעזרת מיקרופון – ההליך לא קל. בנוסף אנא זכרו שלכל צ'ינצ'ילה יש אופי משלה. חלק מהן דברניות, אחרות לא כל כך. בדרך כלל זוג של צ'ינצ'ילות עושות קולות יותר מאשר צ'ינצ'ילה בודדה (שהרי עם מי תדבר צ'ינצ'ילה בודדה?).

קול אזהרה:

כל פעם כאשר צ'ינצ'ילה שומעת או רואה משהו לא רגיל והיא לא יודעת מה זה, היא עונה לזה ע"י סדרת קולות אזהרה קצרים וחזקים (עד 15 בו זמנית). קול אזהרה טיפוסי נשמע כמו נביחה. אני חושב שבטבע משתמשים בקול הזה כדי להזהיר את כל הקבוצה (אזהרה 1 אם פי 3: במקרה הזה הצ'ינצ'ילה מבוהלת בגלל הזיקוקים בחוץ במרחק רב ממנה).

 warn1.mp3

צ'ינצ'ילה חדשה אשר נקנתה לא מזמן משתמשת בקול הזה בגלל שבסביבה חדשה לה. קיים מספר רב של קולות מוזרים. אבל כאשר צ'ינצ'ילה מתרגלת לביתה החדש ולאט לאט הופכת למאולפת אתם תשמעו את הקול הזה פחות ופחות.

לצ'ינצ'ילות יש קליטה רגישה ביותר. כך למשל כאשר דלת של רכב נסגרת במרחק מה אנחנו, בני אדם, כנראה לא נשים לב לזה, בגלל שאנחנו רגילים לזה. אך צ'ינצ'ילה מסוגלת להיבהל מהרעש הזה בגלל שהוא חדש בשבילה.

לפעמים אפשר לשמוע איך צ'ינצ'ילה נובחת תוך כדי שינה. בדרך כלל היא עושה מספר קולות צרודים בלבד. אני בטוח שצ'ינצ'ילות באמת חולמות. אני חושב אפילו שלפעמים הן חולמות בהקיץ.

קול אזעקה קצר:

אם צ'ינצ'ילה נבהלה מרעש לא צפוי, היא כנראה תנסה לברוח ממנו מהר ככל האפשר. לאחר מכן היא צועקת מרוב פחד כאשר היא משתמשת באות קול קצר, אשר נשמע באופן הבא "הא בא בא בא בא פפ". זה נשמע משעשע מאוד.

פחד וכאב:

במקרים חריגים צ'ינצ'ילה ביישנית ועצבנית מגיבה ע"י צעקה חזקה וצורמנית. אבל סביר להניח שתשמעו קול כזה מצ'ינצ'ילה מאולפת במקרים נדירים מאוד.

כמו כן צ'ינצ'ילות משתמשות בצעקה כזאת כאשר הן מרגישות כאב, לדוגמא, כאשר הן מכאיבות לעצמן.

זעם ורוגז:

כאשר לנקבת צ'ינצ'ילה קיים מספר גדול של גורים, לדוגמא שלוש או ארבע, אז הם ינהלו קרבות עזים במיוחד כאשר לאם יש כמות של חלב מצומצמת. במקרה כזה התינוקות הרעבים יילחמו ביניהם.

בזמן שהם עומדים על רגליים אחוריות, הם מאיימים אחד על השני כאשר הם חורקים בשיניים, ואז מנסים לדחוף את היריב, העיקר ללא שום נזק.

בזמן של סכסוך פנים משפחתי כזה, האם יכולה להתרגז נורא. ואז היא עונה להם על ידי קול גס, אשר נשמע כמו נהימה. בדרך כלל גם היא נעמדת על רגליים אחוריות ומשפריצה שתן לכיוון גוריה כדי להפריד ביניהם. צ'ינצ'ילה מבוהלת ועצבנית יכולה להשתמש בכלי הזה של השפרצת שתן כאשר יד של בן אדם קרובה מדי אליה.

מחלוקת בקשר לנישואין :

צ'ינצ'ילות הן בעלי חיים מלאי מרץ. הן אוהבות לקפץ וללעוס. לכן אחזקתם בכלובים, אפילו מרווחים ביותר, יכולה לגרום לסכסוך ביניהם. זה נכון במיוחד כאשר הן לא מתעמלות מספיק בערבים. אבל בדרך כלל צ'ינצ'ילות הן חיות רודפות שלום. זה אומר שסכסוכים ביניהן תופעה די נדירה.

הדוגמא הבאה מציגה בפנינו מצב בו זכר צ'ינצ'ילה רודף אחרי נקבה. כל עוד הם נתקלים אחד בשניה , הוא מתגרה בה ע"י נקישת שיניים, והיא עונה לו ע"י נהימה (הקלטה קנורן אמ.פי.3).

knurren.mp3

בהקלטה אפשר לשמוע נקישה שקטה ברקע, במיוחד בחלק השני של ההקלטה. הנקבה פתאום צווחת ומשפריצה שתן בפרצופו של הזכר. אז הזכר קופץ וכתוצאה מתחיל ברדיפה.

kaefjagd.mp3

קולות יצירת קשר של גור של צ'ינצ'ילה. כל פעם כאשר גור מריח את אמו (אף באף) הוא תמיד צווח בקול חזק וגבוה (בקואיק1 אם.פי.3).

bquiek1.mp3

בצורה כזאת הוא מסמן לה שהוא רוצה שיאכילו אותו ויטפלו בו. אז הצ'ינצ'ילה- אם היא עונה לו אז בנהימה שקטה ומלקקת בזהירות את האוזניים של הגור שלה (ביקואיק2 אם.פי.3).

bquiek2.mp3

אחרי זה הגור נדחף אל מתחת לבטן של אמו ומחפש פטמות. כאשר הוא עושה את זה האם הופכת אותו עם הרגליים כלפי מעלה ומתחילה לרחוץ אותו ע"י לשונה. וכאשר האם נוהמת, הגור מזמר בשמחה ובעליזות ע"י קול גבוה וצווחני.

צ'ינצ'ילות צעירות נוטים לדבר יותר מאשר בעלי חיים מבוגרים. כאשר הם מחפשים מקלט ליד אמם, תמיד מתרחש דו שיח פעיל. לפניכם קול של גור ישנוני ומרוצה (סליפי1 אמ.פי.3)

singen.mp3

וקול של אותו גור אחרי שהעירו אותו (וויק אפ2 אם.פי.3).

wakeup2.mp3

קול יצירת קשר

זוג צ'ינצ'ילות מדברים ביניהם ע"י קול יצירת קשר רך, אשר נשמע כמו שאגה רועמת של שביעות רצון (או1 אדפסמ.אם.פי.3).

u1_adpcm.mp3

 הקול המשעשע הזה מאשר את ההתאמה ביניהם. צ'ינצ'ילות משתמשות לעיתים קרובות בקול הזה כאשר הן רגועות. הקול הזה אפשר לשמוע גם כאשר צ'ינצ'ילה יושבת על המדף, ומרגישה בודדה, ומתחשק לה נורא שיהיה לה חבר אתו יהיה אפשר לשחק.

קול פיתיון:

צ'ינצ'ילה משתמשת בקול פיתיון כאשר היא חושקת במשהו או מחפשת משהו. למשל כאשר היא מתחננת אל מאכל מסוים או כאשר היא רוצה לצאת מהכלוב.

lock.mp3

הצ'ינצ'ילות שלי עושות ריצה יומית מחוץ לכלוב והן תמיד בודקות כל מה שמתאים ללעיסה (למשל טפטים, קרטונים וחוטים). לפעמים קורה שאחת הצ'ינצ'ילות יושבת בפינה ואוכלת משהו מעניין כאשר אחרת מרגישה בודדה ומתחילה לדאוג. אז הצ'ינצ'ילה הבודדה מגיבה בקול קצר מלא אי-שקט (הקלטה 1 אמ.פי.3).

lock1.mp3

 ברקע שומעים איך הצ'ינצ'ילה הבודדה מתרוצצת, ונוקשת בזמן חיפוש אחר צ'ינצ'ילה אחרת.

 זאת צ'ינצ'ילה ששמה קודל מחפשת אחרי בת זוג שלה כי בא לה לנשק אותה ולחבק אותה.

u4_acm.mp3

 

קול "אל תפגע בי":

בקול הזה משתמשים כל פעם כאשר צ'ינצ'ילה מרגישה מעוצבנת או שמישהו מפריע לה. צ'ינצ'ילות משתמשות בקול הזה מילדותן והן ישמרו עליו במשך כל החיים. הקול אומר שצ'ינצ'ילה לא אשמה בשום דבר והיא חסרת הגנה (צ'ינצ'ילה הקטנה והמסכנה).

tmn.mp3

קול התנגדות:

כאשר צ'ינצ'ילה מרגישה שהיא נלחצת ע"י צ'ינצ'ילה אחרת, היא מגיבה ע"י קול רגזני- קול של התנגדות. זה יכול לקרות למשל ליד הקערה, מקום בו צ'ינצ'ילות נאבקות על האוכל, או למשל כאשר נקבה של צ'ינצ'ילה מרגישה מוטרדת ע"י צ'ינצ'ילה זכר. הקול הזה אומר לצ'ינצ'ילה אחרת משהו כמו "עוף מפה" או "תרד ממני".

bedr1.mp3

אם צ'ינצ'ילה נרגזת מרגישה לחץ גדול מדי מצד צ'ינצ'ילה אחרת היא יכולה להגיב בעזרת קולות הגנה חזקים או ע"י זעם ורוגז.

קול הגנה:

קול הגנה- זהו אות די חזק וקצר מאוד הנשמע כמו "קעק-קעק". המשמעות שלו זה משהו כמו "אויש" או "עוף מפה".

keck.mp3

אם מניקה משתמשת בקול הזה אם הגורים מציקים לה מדי.