מדריטיס אצל צ'ינצ'ילות

picture was taken from - https://www.wikihow.pet

מדריטיס אצל צ'ינצ'ילות

מדריטיס הידועה גם בתור רחמת, כשמה כן היא, פוגעת בנקבות של צ'ינצ'ילות, אשר זה עתה ילדו. בדרך כלל זה קורה כאשר שלייה וקרום עוברי נשארים ברחם מה שיכול לגרום לזיהום בקטריאלי. מדריטיס זהו מצב חמור מאוד אצל נקבות בגלל שגורי צ'ינצ'ילות יכולים להדבק בזיהום מאימם והאם עצמה יכולה למות אם היא לא תקבל טיפול הולם לזיהום.

תסמינים:

חוסר יכולת להתהלך

חוסר תאבון

ירידה במשקל

חוסר בחלב אם

חום

עברי מין מנופחים

הפרשות מנרתיק

סיבות:

שלייה "תקועה" או עובר שלא יצא – יכולים להירקב ברחם ועלולים לגרום ולמדריטיס.

איבחון:

אפשר לאבחן את המחלה ע"י צפייה בתסמינים קליניים. אפשר לאסוף הפרשות מהנרתיק, כאשר הדגימות יהיו צבועות ע"י ההפרשות ואז ניתן לראות זאת ע"י מיקרוסקופ בכדי לקבוע סיבת הזיהום. כמו כן אפשר לאסוף את ההפרשות מהנרתיק בכדי לגדל אותם בסביבה מתאימה (צלחת פטרי) כדי לקבוע את סיבת הזיהום, ובכדי לטפל ע"י טיפול אנטיביוטי מתאים.

טיפול:

כדאי לבצע אבחון מוקדם בגלל שנקבות צ'ינצ'ילה נגועות, מהוות סכנה עם החמרה לא צפויה ומוות. וטרינר יכול לתת תרופה אשר גורמת להתכווצויות של הרחם ודוחפות החוצה את המוגלה. אחרי זה הווטרינר יחטא את הרחם. כדאי גם לעשות טיפול אנטיביוטי ושימור כללי.

אורך חיים:

צ'ינצ'ילה אשר טופלה, צריכה לקבל טיפול מתאים כולל מנוחה באזור שקט ורגוע, ומזון מתאים. הווטרינר שלך יציע לך לטפל בצ'ינצ'ילה ע"י טיפול אנטיביוטי. כמו כן הוא יציע לכם לטפל בגורים כמו בייבי סיטר ע"י נקבה אחרת בריאה או שתתנו להם את המזון בעצמכם בעזרת מזרק, עד שאמם תבריא כדי שהזיהום לא יתפשט ויפגע גם בגורים ע"י חלב האם.

טיפול מונע:

אחרי הלידה כדאי לפקוח עין על הצ'ינצ'ילות כדי לוודא שהשליה תצא. אם היא לא יצאה בזמן, תהיו בקשר עם הווטרינר. טיפול במצב כזה בשלב המוקדם יעזור במניעת מחלת המדריטיס אצל נקבות הצ'ינצ'ילה.