טבעות שיער על איבר מין זכרי של צ'ינצ'ילות

Picture from: http://www.chinchillas-r-us.com

אם לצ'ינצ'ילה שלכם ממין זכר יש קושי בהזדווגות הסיבה לכך יכולה להיות

טמונה בנוכחותה של טבעות שיער. טבעות שיער- זהו מצב, בו לצ'ינצ'ילות ממין זכר בגיל התבגרות השיער מכסה את העורלה ועלול לגרום לסיבוכים רציניים כגון אי יכולת להזדווג עם נקבות. צ'ינצ'ילות ממין זכר במיוחד אלה שמשתמשים בהם לצורך רבייה צריכים להיבדק באופן קבוע להמצאות של טבעות השיער כדי למנוע החמרת המצב בעתיד.

יש צורך לבדוק המצאות של טבעות השיער אם הצ'ינצ'ילה ממין זכר מטפחת את עצמה יותר מהצורך, אם יש לצ'ינצ'ילה קושי בהטלת שתן ו/או היא מלקקת יותר מדי את איבר המין שלה.

הווטרינר ייתן לצ'ינצ'ילה תרופת הרגעה בזמן הסרת טבעות השיער. כמו כן וטרינר יכול אף ללמד אתכם איך לבצע הסרת שיער בצורה תקינה, כך שבמקרה הצורך אתם תוכלו לבצע את זה בעצמכם בבית.

חשוב שלצ'ינצ'ילה יהיה מקום נח בו אפשר לנוח ולהתאושש אחרי הסרת השיער. בנוסף צריך להרחיק צ'ינצ'ילה המתאוששת ממין זכר מנקבות על מנת למנוע מזכר ניסיון כלשהו להזדווג עד התאוששות המלאה.

תסמינים:

טיפוח מוגזם

קושי בהטלת שתן

אי יכולת להזדווג

סיבות:

טבעות שיער מתפתחות לרוב עקב קיום יחסי מין. טבעת שיער יכולה לכסות את ערלה לגרום לכאב חד מה שיכול לגרום לכך שצ'ינצ'ילה ממין זכר תתאפק מהזדווגות עם נקבה.

אבחנה:

אפשר להבחין בטבעות שיער ע"י בדיקת איבר מין של זכר. בדיקת תסמינים קליניים אצל צ'ינצ'ילה יסייע בידכם בחיפושים אחרי הוכחות להמצאות טבעות שיער.

טיפול:

הטיפול כולל מריחת איבר מין או נטילת תרופת הרגעה כדי לעזור בהסרת שיער ללא כאב. הווטרינר שלכם יכול לעזור לכם באופן יעיל ביותר בהסרת שיער.

אורח חיים:

צ'ינצ'ילה ממין זכר אשר עברה טיפול בהסרת טבעות שיער צריכה לנוח ולא להזדווג עד שמצבה ישתפר.

מניעה:

בדיקה שגרתית של צ'ינצ'ילה ממין זכר להמצאות טבעות שיער ובמיוחד צ'ינצ'ילות אשר משתמשים בהן לרבייה יכולה לסייע בטיפול בתופעה הזאת בשלבים מוקדמים וע"י כך למנוע החמרת המצב בשלבים מאוחרים יותר.  

טבעת שיער משמעותה הצטברות של שיער אשר כרוך מסביב לפין של צ'ינצ'ילה ממין

זכר. מצב זה עלול לגרום לבעיות רציניות בבריאותו, אך בדרך כלל איננו גורם לשום פתולוגיה אם גיליתם את זה בשלבים מוקדמים. זה אומר שצריך לבדוק את הזכרים באופן קבוע, אם אפשר להניח שהתרחשה הזדווגות. בדרך כלל זכר צ'ינצ'ילה בעצמו מסיר את הטבעת, אך לא תמיד זה אפשרי. במידה והזכר לא הצליח להסיר אותה, זה לא יאפשר לפין לסגת חזרה אל תוך הערלה. תופעה זו יכולה לגרום לזיהום, להגביל את זרימת הדם, הפין יכול להתייבש, הזכר ירגיש כאב חד. לכן טיפול טוב ביותר- בדיקות קבועות. התסמינים הבולטים לעין הם כאשר הפין בולט יותר מדי, מה שבדרך כלל לא קורה, והצ'ינצ'יל ילקק אותו בניסיון לטפל בבעיה. יכולים להופיע גם חוסר תאבון וחוסר שקט, תלוי בכמה זמן נמשכת הבעיה. אם אתם קפדנים אפשר לתקן ולמנוע זאת ממש בקלות. קודם כל תוודאו שידיכם נקיות. תנו למישהו להחזיק בצ'ינצ'ילה בשכיבה על הגב. תשתמשו בג'ל סיכוך ייעודי לטיפול בפין-כמו :K-Y Jelly

בזהירות הסירו את השיער הכרוך מסביב לפין, אך אל תמשכו בכח בכדי לא להכאיב.

אם עשיתם הכל תוך כדי השגחה קפדנית על כללים, אז הפין ייסוג לבד אל תוך ערלה. אם זה לא קרה אתם יכולים למרוח במשחה שוב ובזהירות להכניס את הפין לתוך ערלה. אם זה כבר קרה אני ממליץ לבדוק את צ'ינצ'ילה 3 פעמים ביום בכדי לוודא שהכל תקין. אפשר שוב למרוח ולחזור על התהליך אם אין סיבוכים אחרים. כמו כן כדאי לוודא שאין הפרשות או ריח רע. אם הבעיה לא עוברת תוך יום או יומיים כדאי לקחת את צ'ינצ'ילה לווטרינר. זה יכול להכאיב ולגרום לבעיות גדולות יותר בעתיד של אי מתן שתן ונמק באזור איבר המין.

*ניתן לראות בדף שלי את סרטוני ההסבר, כיצד מוצאים ומסירים טבעת שיער בקלות.