חוסר בתיאמין – ויטמין B1

Main Photo Credit http://www.fuzzieskingdom.com/herbs/remedies/seizures.html

חוסר טיאמין אצל צ'ינצ'ילות

ויטמין B1 (תיאמין)

 הוא אחד מהוויטמינים מסוג ב'. הוא נחוץ לצ'ינצ'ילות לשם עיכול פחמימות ולייצור חלבונים. חוסר ויטמין, גורם נזק לעצבים מוטוריים היקפיים, נזק שאפשר לתקן כאשר ויטמין ב-1 משוחזר דרך מערכת העיכול. צ'ינצ'ילות סובלות מזה בעיקר עקב חוסר איזון באכילה.

למרות שטיפול במצב כזה ע"י זריקות של תיאמין או ויטמינים מסוג ב' ביחס לצ'ינצ'ילות יכול לגרום לשיפור, שיפור ברכיבי המזון שלהן יספקו תשובה הולמת לצרכי חיית מחמד שלכם וצרכים האלה נחוצים לפתרון הבעיה.

בגלל פגיעה בעצבים מוטורים היקפיים התסמינים לחוסר תיאמין הם התקפים, רעידה, סחרחורת, ולפעמים גם שיתוק. טיפול בחוסר תיאמין כולל מתן תיאמין דרך הפה וזריקות לווריד של הצ'ינצ'ילה הנגועה, יחד עם מזון עשיר בוויטמין ב-1, אשר נמצא בעלי ירקות, בחציר, בנבטי חיטה וכו'. כאשר אתם נותנים לצ'ינצ'ילה היקרה שלכם מזון עשיר בוויטמין ב-1, זה מבטיח לכם שאף פעם היא לא תסבול מחוסר בוויטמין זה ולא יהיו לה בעיות נוירולוגיות עקב כך.

תסמינים:

רעידות

סחרחורות

עוויתות

שיתוק

סיבות:

הסיבה העיקרית לחוסר תיאמין אצל צ'ינצ'ילות היא חוסר ויטמין ב-1. למשל מזון עם כמות קטנה של ויטמין ב-1 או מזון ללא ב-1 בכלל בעלי ירקות, חציר איכותי וקמח מנבטי חיטה יכול להיות בעייתי.

אבחנה:

וטרינר יכול לאבחן את חוסר תיאמין ע"י צפייה בתסמינים קליניים. גם סיפור שלך על הרגלי אכילה של הצ'ינצ'ילה יכול לעזור באבחון.

טיפול:

הווטרינר שלך יכול לטפל בחוסר תיאמין ע"י זריקות או ע"י מתן וויטמינים מסוג ב'. ווטרינר בעיקר יטפל בחוסר תיאמין על בסיס תסמינים נוירולוגיים ואחרים המופיעים אצל צ'ינצ'ילות.

אורך חיים:

אם פתאום שמתם לב שהצ'ינצ'ילה נתקלה בבעיית חוסר תיאמין, אז חוץ מטיפול ע"י זריקות תיאמין או ע"י מתן וויטמינים מסוג ב', הווטרינר שלכם, קרוב לוודאי, ימליץ לכם על תוספות תיאמין או וויטמינים מסוג ב' טבעיים במזון של צ'ינצ'ילה, כמו עלי ירקות, חציר איכותי, וקמח מנבטי חיטה, כדי להתגבר על חוסר עתידי בוויטמין זה.