זיהום חיידק ה – Pseudomonas aeruginosa

Main Photo Credit https://wickhamlabs.co.uk/fact-sheet-pseudomonas-aeruginosa/

זיהום ע"י חיידק מסוג פסאודומונס אריוגינוזה הוא זיהום בקטריאלי נפוץ ביותר אצל צ'ינצ'ילות. זה קורה בעיקר בגלל שחיידקים מסוג זה נמצאים לרוב בסביבה מזוהמת וכאשר מערכת החיסון של הצ'ינצ'ילה נתונה לסכנה או שהוא נחלשת אז במצב כזה החיידקים מתגברים ומתחזקים וגורמים למחלות.

הזיהום יכול להיגרם ע"י מגע ישיר בצ'ינצ'ילה נגועה או ע"י נטילת צואה של צ'ינצ'ילה חולה כאשר החיידקים מתפשטים באוויר. גורים יכולים להדבק מאם הנגועה כאשר היא מטפלת בהם. בגלל שזיהום זה מתפשט מהר בסביבת צ'ינצ'ילות – חייבים לבודד את הצ'ינצ'ילות הנגועות מצ'ינצ'ילות בריאות.

כדי למנוע זיהום חייבים לשמור על הניקיון ותנאים תברואתיים טובים בתוך הכלובים.

התסמינים:

דכאון

חוסר תאבון

שלשול

עצירות

פצעים על עיניים ובתוך הפה

מורסות

דלקת בלוטות החלב

הפלה

עקרות

מוות

סיבות:

זיהום ע"י חיידק מסוג פסאודומונס אריוגינוזה, זו מחלה הנגרמת ע"י חיידקים הנמצאים במים מזוהמים ובכלובים, או בצואה שמצטברת ונרקבת. זה משפיע על צ'ינצ'ילות אשר יש להן החלשות של המערכת החסינות או שמערכת חיסונית לא מפותחת דיה. כמו כן גורים יכולים להדבק במחלה ע"י יניקת חלב אימם הנגועה.

אבחנה:

הוטרינר שלכם צריך לבדוק בעדינות את התסמינים הקליניים של הדבקות במחלה באיברים הפנימיים כאשר קיים חשד לכך. לשם כך כדאי לעשות בדיקות דם על מנת לבדוק נוכחות/המצאות של החיידק בדם. לחילופין קיימת אפשרות לאסוף פדי גזה ספוגים בהפרשות מפצעים על העור או מפצעים שעל ריריות עיניים כדי לאפשר לחיידקים להתרבות בסביבה המתאימה במעבדה ואז לקבוע אבחנה ע"י המצאות מושבת החיידקים מסוג זה.

טיפול:

הטיפול כולל טיפול אנטיביוטי ספציפי כדי להתגבר על זיהום. לטיפול בפצעים מקומיים משתמשים במשחה אנטיביוטית. כמו כן יש צורך בנטילת ויטמינים ותוספות מינרליות למזון. אם לצ'ינצ'ילה יש שלשול כדאי להשתמש בנטילת תמיסות הכוללות אלקטרוליטים דרך הפה כדי שהצ'ינצ'ילה לא תקבל התייבשות.

אופן טיפול אחרי התאוששות ממחלה:

אחרי שהצ'ינצ'ילה שלכם תתאושש מהמחלה אתם חייבים למקם אותה בסביבה נקיה ולא מזוהמת. צריך לנקות ולחטא כלוב לפני שמכניסים לתוכו צ'ינצ'ילה. אל תתנו לצ'ינצ'ילה המתאוששת לבוא במגע עם צ'ינצ'ילות אחרות מפני שהמערכת החיסונית של הצ'ינצ'ילה הנגועה חלשה והיא תוכל להדבק שנית מצ'ינצ'ילות האחרות. טפלו בצ'ינצ'ילה לפי הוראות הוטרינר כדי לעזור לצ'ינצ'ילה להתאושש במהירות האפשרית.

אזהרה:

בכדי למנוע מחלה זיהומית יש לשמור על תנאיי תברואה משופרים ולהקפיד על חיטוי .