דלקת בשד אצל צ'ינצ'ילות(Mastitis)

Main Photo Credit http://www.chinchillaclub.com/forum/index.php?topic=3659.0

 דלקת בשד אצל צ'ינצ'ילות(Mastitis)

דלקת בשד – בלועזית מסטיטיס מתרחשת אצל נקבת צ'ינצ'ילה כאשר יש דלקת בבלטות החלב. זה יכול לקרות בגלל כל מיני סיבות, כאשר סיבה הנפוצה ביותר היא זיהום. כאשר הצ'ינצ'ילה האם מניקה את הגור, אז השיניים החדות של הגור יכולות לפצוע את בלוטות החלב, והפצעים הללו יגרמו לכך שזיהום אשר יחדור דרכם יגרום למסטיטיס. זה דורש טיפול מהיר ע"י ווטרינר מפני שבמקרה של מחלה ממושכת עלול לגרום לנזק במרקם בלוטות החלב.

כאשר נקבת הצ'ינצ'ילה סובלת ממסטיטיס אתם תדעו כאשר יציאת החלב תצומצם על רקע שינויים במרכיבי החלב אשר נהיה סמיך ועם מרקם של דם. אצל הצ'ינצ'ילה האם יהיו קשיים וכאבים בזמן הנקת גורים, וגם כאשר הן לא מניקות. לטיפול במסטיטיס יידרשו תרופות אנטיביוטיות יחד עם טיפול בהקלה בדלקת. רצוי שהאם תפסיק להניק גורים.

תסמינים:

בלוטות חלב חמות

בלוטות חלב מגודלות

הפרשת חלב סמיך הכולל דם

סיבות:

מסטיטיס אצל צ'ינצ'ילות מתרחשת כתוצאה מפגיעה הנגרמת ע"י שיניים החדות של הגורים בזמן הנקתם. חתכים לא רציניים לא יגרמו לזיהום, אך חתכים עמוקים יותר יכולים לגרום לזיהום בקטריאלי, אשר יכול לגרום לדלקת בבלוטות החלב.

אבחנה:

יש לבדוק את בלוטות החלב בתדירות גבוהה על מנת לזהות חתכים, אשר נגרמו ע"י שיניים החדות של הגורים בזמן ההנקה. האבחנה נקבעת ע"פ מה שסופר ע"י בעלים של צ'ינצ'ילה, וע"פ התסמינים. סביר להניח שהוטרינר יצטרך גם לבצע בדיקות על מנת לגלות את הגורם המדויק לזיהום, כדי לקבוע את הטיפול המתאים.

טיפול :

ווטרינר יטפל במסטיטיס בעזרת אנטיביוטיקה, כדי לסלק את הזיהום. כמו כן טיפול ייעשה גם ע"י תרופות אנטי דלקתיות ואנטי היסטמיניות כדי להוריד את רמת הדלקת. אם החתך הוא עמוק, אז הוא יטופל ע"י תחבושת ואנטיביוטיקה מקומית או משחה נגד זיהום.

אורח חיים:

למנוע הנקה של האם הסובלת ממסטיטיס. יתכן ותידרש הנקה על ידי אם מניקה אחרת או האכלת גורים מהידיים של הבעלים. לתת על בסיס יומי תרופות אנטיביוטית כפי שנקבע ע"י ווטרינר ולחבוש את החתכים עד שהם יירפאו.

טיפול מונע:

לבדוק בתדירות גבוהה את בלוטות החלב של נקבות מניקות על מנת למצוא את החתכים אשר נגרמו ע"י השיניים החדות של הגורים. כל חתך כזה צריך לחבוש בצורה נכונה ולטפל בו ע"י אנטיביוטיקה כדי למנוע את הזיהום הבקטריאלי אשר יכול לגרום למסטיטיס.