דלקת בדרכי נשימה

Main Photo Credit https://www.cuddlebugchinchillas.com/information/health/vet/vetvisits.html

לא כדאי להתייחס בקלות דעת לדלקת דרכי נשימה עליונות אצל צ'ינצ'ילות, מפני שזה יכול לגרום לסיבוכים רציניים כגון דלקת ריאות. מגורים טחובים, מלאים בעלי חיים ואו לא מאווררים מגדילים סיכוי לחלות בדלקת דרכי נשימה עליונות אצל צ'ינצ'ילות. לצ'ינצ'ילות יכולה להיות נטייה לזיהום דרכי נשימה בקטריאלי, כאשר מערכת החיסון שלהן מוחלשת או כאשר הן צעירות מדי או בגלל תנאי לחץ.

תסמינים הקשורים לזיהומים בדרכי נשימה עליונות כוללים התעטשות, שיעול, הפרשות מהאף ו/או מהעיניים, נשימה כבדה ולפעמים חום. ווטרינר יבדוק את ההפרשות כדי לקבוע איזה מין של חיידק גרם לזיהום. הטיפול יכלול טיפול אנטיביוטי אנטיהיסטמיני.

תסמינים:

התעטשות ושיעול

הפרשות מהאף

הפשרות מעיניים

נשימה כבדה

דלקת ריאות

מוות

סיבות:

טחב

צפיפות גבוהה של בעלי חיים

חוסר אוורור

תנאי תברואה לא מתאימים

מערכת חיסון מוחלשת עקב לחץ

חיידקים

אבחנה:

אבחנה מתבססת בדרך כלל על תסמינים קליניים, אשר מבחינים בבעל חיים נגוע, וגם על בדיקות הפרשות מן האף והגרון הנערכות ע"י ווטרינר כדי לקבוע טיפול אנטיביוטי מתאים.

טיפול:

הטיפול כולל טיפול אנטיביוטי וטיפול תומך אשר כולל תחבושות רטייה ספוגות במים פושרים על אף ועיניים והסרת הקרום.

אורך חיים:

כאשר הצ'ינצ'ילה מתאוששת מהמחלה תכניסו אותה למקום חם, יבש, בו אין רוח פרצים. תקפידו על טיפול תומך בחיית מחמד שלכם, על דיאטה מתאימה, כדי שצ'ינצ'ילה תבריא מהר.        

 טיפול מונע:

תקפידו על כך שצ'ינצ'ילה תהיה במקום חם ללא רוח פרצים, שתנאי תברואה שם יהיו טובים, ותפרידו בין צ'ינצ'ילות נגועות לצ'ינצ'ילות בריאות. האמצעים האלה יעזרו לכם לשמור על בריאות של צ'ינצ'ילה.