דלקות עור ומורסות

Main Photo Credit https://www.youtube.com/watch?v=SSwtWoIowsc

כאשר מוגלה מצטברת בסדקים תחת העור או בקרומית האיבר אז נוצרות מורסות. אצל צ'ינצ'ילות מורסות באות בעקבות זיהום של פצעים הנגרמים ע"י נשיכה או כתוצאה של פגיעות אחרות. הזיהומים האלה יכולים להיות בקטריאליים כאשר הם מתפשטים לאיברי גוף אחרים וגורמים להתפתחות מורסות גם שם. צריך לטפל במורסות במהירות האפשרית בגלל שזיהום יכול להגיע לדם ולגרום לזיהום דם מה שבמקרים מסובכים יותר יכול לגרום גם למוות של צ'ינצ'ילה.

תסמינים:

נפיחות לא משמעותית מתחת לפרווה, בליטה קשה או גידול חדש, כאב כאשר נוגעים בבליטה, אדמומיות באזור הנפחות, הפרשת מוגלה.

סיבות:

זיהומים אשר קורים כתוצאה של נשיכה או פגיעה אחרת הם הסיבות העיקריות להופעת מורסות אצל צ'ינצ'ילות.

אבחנה:

ווטרינר יכול לעשות בדיקה פיזית של עור כדי להחריג גידולים אחרים, המטומות, בקע בבטן, ע"י נקוב של מורסה וזיהוי תוכן שלה.

טיפול:

צריך לתת למורסות שהתפוצצו להתייבש ואז לחטא אותן ע"י תמיסה אנטיספטית, אשר הווטרינר ימליץ עליה. במקרה הצורך אפשר לבצע טיפול מקומי ע"י משחה אנטיביוטית. כאשר המורסה עדיין לא התפוצצה, ווטרינר יכול להמליץ על הסרתה דרך ניתוח כירורגי או ע"י טיפול מקומי בעזרת משחות כדי לחמם את המורסה ולגרום להתפוצצותה ואז לייבש אותה. אך מורסות מתרפות מהר יותר אם מסירים אותה ע"י ניתוח. בטיפול אנטיביוטי ניתן להשתמש למורסות אשר התפוצצו לצד מורסות אשר עדיין לא כדי למנוע התפשטות זיהום בכל איברי הגוף.

אורח חיים:

תתייעצו עם הווטרינר שלכם בקשר לחבישת מורסה. אם צ'ינצ'ילה עברה ניתוח- תקפידו על טיפול אשר הווטרינר המליץ לכם אחרי הניתוח. כמו כן תוודאו שצ'ינצ'ילה לא נוגעת במקום הנגוע בגלל שזה יעכב את תהליך הריפוי.