אגלקטיה: תפקוד לקוי של הפרשת חלב אצל צ'ינצ'ילות

Main Photo Credit https://villa-chinchilla.deviantart.com/art/Milk-for-the-Chinchilla-Baby-22165215

חוסר בייצור חלב לפעמים קורה אצל הנקבות, אשר המליטו לא מזמן. זה מתבטא ב-2 סוגים עיקריים: אגלקטיה, אשר פירושה הוא חוסר מוחלט של חלב, או תפקוד לקוי של הפרשת חלב. חוסר בחלב יכול להיווצר עקב סיבות רבות: גם בגלל תזונה לא נכונה וגם בגלל סיבות זיהומיות, כל זה דורש תשומת לב ראויה של הווטרינר.

תסמינים:

חוסר בחלב

הגורים נראים חלשים ורזים- כלא אכלו מספיק

בלוטות חלב אדומות ונפוחות

בלוטות חלב קטנות ולא מפותחות

סיבות:

גיל (צעיר מדי או מבוגר מדי)

בלוטות חלב לא מפותחות

זיהוים כגון דלקת בלוטות חלב

תזונה לא נכונה

אבחנה:

האבחנה מבוססת על היסטורית המחלה אשר סיפר הבעלים של בעל חיים, כמו כן היא מבוססת על סימנים קליניים הנראים לעין. הווטרינר שלכם יתחיל לחשוד במצב של אגלקטיה כאשר נקבה לא תייצר חלב בכמות מספקת במשך 72 שעות אחרי המלטות. ייעשו גם בדיקות דם במידת הצורך, אם יש חשד שהסיבה לכך היא זיהומית.

טיפול:

אם הפרשת חלב לא החלה תוך 72 שעות אחרי ההמלטות, הווטרינר ייתן תרופת אוקסיטוצין, כדי לשפר את זרם החלב. כמו כן יינתנו תוספות סידן כדי לשפר את הפרשת חלב.

אורך החיים:

תקפידו לעשות טיפול תומך אשר המליץ לכם ווטרינר. לאפשר לגורים לינוק חלב מנקבות צ'ינצ'ילה שכן מניקות- זאת אפשרות טובה הנחוצה כאשר קיים העדר נטייה לינוק מהאם או שהמלטה הייתה גדולה. אפשרת אחרת היא הנקה/האכלה ידנית. הווטרינר שלכם ימליץ לכם שיטות ואסטרטגיות אשר יהיו מקובלות לטיפול בנקבות צ'ינצ'ילה.

ניתן לראות סרטון האכלה ומאמר הסבר על הנושא אצלי בדף.*

טיפול מונע:

דיאטה עשירה ומתוכננת היטב יכולה לעזור לכם למנוע מצב של מחלה הגרם עקב בעיות בתזונה. טיפול מהיר בזיהומים שונים גם יכול למזער את צמצום בהפרשת חלב עקב מחלות זיהומיות.